Matematické soutěže

V březnu se všichni žáci s výjimkou prvňáčků zúčastnili soutěže Matematický klokan. Někteří se těšili, někteří přistupovali s obavami a pro druháky to byla novinka. Soutěž, které se naše škola účastní již několik let, je zcela mimořádná. Vznikla ve Francii v roce 1991. Francouzští matematikové se inspirovali australskou soutěží z roku 1978. V současné době se soutěže účastní více než 50 zemí na světě a má přes 6 miliónů soutěžících. Žáci si tedy mají možnost porovnat výsledky nejen se svými spolužáky a studenty v České republice, ale mohou se srovnat i se studenty například z Německa, Malty, Kanady či Pákistánu. Ale hlavně mají možnost řešit krásné úlohy, které nevyžadují memorování vzorečků a nadřených postupů, ale právě naopak nápady a logickou úvahu. Úlohy obsahují výběr z pěti možných odpovědí, při špatné odpovědi se body ztrácejí. Žáci mají na vyřešení 24 příkladů s různou obtížností 60 minut. Maximální bodové ohodnocení je 120 bodů v kategorii Klokánek, Benjamín a Kadet. V kategorii Cvrček pro 2. a 3. třídy je 90 bodů za 18 úloh.

V letošním roce dosáhly mimořádného úspěchu v rámci okresu Alice Krejsová z 3.A a Michaela Skýpalová ze 7.B. Alice Krejsová je se ziskem 79 bodů třetí v kategorii Cvrček z 1670 žáků a Michaela Skýpalová čtvrtá se ziskem 100 bodů v kategorii Benjamín mezi 1565 žáky. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Mezinárodní matematická soutěž Pangea patří k novým matematickým soutěžím. Zcela poprvé si žáci mohli s Pangeou zasoutěžit v roce 2013, kdy proběhl první ročník soutěže. Od té doby se každoročně soutěže účastní základní školy a víceletá gymnázia po celé České republice. V letošním roce soutěžilo téměř 46 000 dětí z 473 škol.

Dvacet žáků naší školy řešilo koncem února už potřetí matematické úlohy školního kola, které sestávají z běžného života každého z nás. Soutěžící hledali řešení 15-ti úloh a mohli získat maximálně 51 bodů. Po týdnech napjatého očekávání výsledků jsme se mohli radovat z výsledku, kterého dosáhl Jakub Kalivoda ze 7. C. Mezi 495 soutěžícími obsadil první místo se ziskem 36 bodů a postoupil do republikového finále, které se uskuteční 17. května v Praze. Také Petr Ondrušek z 9. B dosáhl velmi hezkého výsledku, když se s 35 body umístil ve Zlínském kraji na 16 místě. V kategorii žáků 9. ročníků řešilo školní kolo celkem 444 žáků.

Všichni žáci, kteří Pangeu řešili, dosáhli na odměnu nejvyšší, protože načerpali zkušenosti, které později ocení jak ve školním, tak i osobním životě.


Eva Goláňová a Hana Oborná