Erasmácká videokonference se Španěly a Lotyši na Šafařce

V rámci projektu HEAL v programu Erasmus + se nám podařilo uskutečnit další online setkání s našimi partnery ve Španělsku a Lotyšsku. Tentokrát s nadějným příslibem – že je to naposledy online, protože na konci dubna bychom se měli konečně vidět naživo. Chystáme s žáky první mobilitu projektu, a to do Španělska, což bylo kvůli epidemii covidu odloženo o celý rok. Letos je situace příznivější a přípravy jsou v plném proudu.

Součástí příprav byla i naše videokonference, která proběhla ve středu 2. března 2022. Na úvod jsme si s žáky zahráli kahoot kvíz o znalostech našich tří zemí, kde zaperlili naši čeští žáci na prvních příčkách. Ale pak přišel ten stěžejní úkol: protože se brzy uvidíme naživo, je třeba naučit se vzájemně pár slov z našich mateřských jazyků! Každá země si připravila PowerPointovou prezentaci, ve které ostatní seznámila s několika základními slovy a frázemi svého jazyka. Učili jsme se například napočítat do pěti, pozdravit, rozloučit se, poděkovat nebo poprosit. Španělé zařadili do svého slovníčku i větu „Je mi horko,“ s komentářem, že to budeme u nich hodně potřebovat! Žáci si prezentaci vzájemně předčítali a všichni opakovali výslovnost. Zjistili jsme, jak je lotyština těžký jazyk, ze kterého jsme předtím nic neznali. Překvapilo nás ale, že jejich „čau“ je stejně jako naše – „čau“! Mnohým z nás se ale nejlépe pamatovalo slovíčko „ludzu,“ které se používá jako „není zač“ i „prosím.“ Španělština nám přišla trochu bližší, slovíčka jako „adiós“ nebo „gracias“ už mnozí z nás slyšeli v písních, filmech, na dovolené nebo někde jinde.

Na závěr jsme si z naučené slovní zásoby zahráli další kahoot kvíz, kde všechny jednoznačně porazili španělští žáci.

Technika při nás tentokrát stála, vše proběhlo na jedničku a užili jsme si hodinu zajímavostí a zábavy. Věříme, že mnoho dokážeme při našem dubnovém setkání ve španělském Pilas zúročit.

Mgr. Hana Břoušková