Na Šafařku putuje Evropská jazyková cena Label 2024

Rok 2024 přinesl docela nečekanou událost a úspěch v rámci již dávno uzavřeného projektu Erasmus+ Hiking–Explore And Learn!, na kterém jsme pracovali v letech 2020-2023. V červnu, asi dva dny před uzávěrkou, kdy jsme již všichni unavení a těšíme se na prázdniny, přišla nabídka zapojit se do soutěže Evropská jazyková cena Label 2024. Moc jsme o této soutěži nevěděli, co očekávat, co se dá vyhrát, jak velká je konkurence.

První fází soutěže bylo v červnu vypsání podrobnější přihlášky! Uff, nechtělo se mi! Jeden den před vysvědčením jsem se snažila horkou jehlou sepsat vše, na co jsem si vzpomněla, přece jen jsem se již projektu rok nevěnovala. Úkol jsem „nějak“ splnila a nic neočekávala.

Jaké bylo naše překvapení, když na konci prázdnin přišel email, že jsme prošli úspěšně do druhého kola soutěže a máme projekt osobně přijít prezentovat 17. září do Domu zahraniční spolupráce v Praze. S kolegou Karlem Adamuškou jsme kromě klasické powerpointové prezentace secvičili scénku o mamce se synkem Kájou, kteří jdou na výlet a Káju to nebaví. V této scénce jsme se snažili představit praktické využití našeho projektového výstupu – turistického průvodce. Kája se zabavil a výlet si nakonec užil! Šli jsme do toho s tím, že to bude buď úspěch, nebo strašný trapas. Do konferenční místnosti plné elegance jsme nakráčeli v kšiltovkách, pohorkách, s turistickými holemi a batohy na zádech. Paní organizátorka nás rozpačitě upozornila, že batohy si můžeme odložit… Poznamenala jsem: „To právě nemůžeme….“ Po chvilce už se zasmála a pochopila, že to je součástí celého představení. I když jsme čelili pár technickým problémům, prezentace se povedla. Porotě jsme ukázali, že průvodce obsahuje nejen popisy turistických tras, ale také česko-anglicko-španělsko-lotyšský slovníček, protože jsme spolupracovali s Lotyšskem a Španělskem, dále různé křížovky a spojovačky a v neposlední řadě hlavně QR kódy s odkazy na videa a interaktivní cvičení, která jsou dílem našich šikovných žáků. K průvodci se váže i brožura výukových plánů a pracovních listů k výletům.

Po pár dnech přišla zpráva: „Byla Vám udělena Evropská jazyková cena Label!“ Takže ne trapas, ale úspěch! Na informaci o tom, co jsme vlastně vyhráli, jsme čekali snad další dva měsíce. Na účet školy poputuje za tuto výhru celých 200 tisíc korun! Cena je to pro nás neuvěřitelná a určitě ji využijeme dále k tomu, abychom další žáky podpořili ve vzdělávání pomocí různých projektů. Cenu jsme si byli převzít v Praze 28. listopadu na Výstavišti, kde proběhlo slavnostní představení sedmi vítězných škol z ČR. Jednalo se o ZŠ, MŠ i střední školy, které si tuto pozici vybojovaly z celkového počtu 28 přihlášených. Nehráli jsme zde už žádnou scénku, ale kolega Adamuška i tak pobavil obecenstvo vzpomínkami na mizernou fyzičku Španělů, kterým naše děti musely pomáhat do kopců s batohy.

Poslední třešničkou na dortu a snad již opravdovou tečkou za tímto projektem bylo to, že náš výstup na soutěži zaujal porotkyni z MŠMT a ta nás požádala o to, abychom projekt ještě jednou prezentovali. Tentokrát šlo o 13. konferenci k vícejazyčnosti v Praze na Zastoupení Evropské komise, kterou organizuje MŠMT společně s Národním pedagogickým institutem. Kromě toho, že jsme se zde dověděli zajímavé informace o možnostech jazykových asistentů na školách i několika užitečných digitálních aplikacích, jsme náš projekt tedy opět představili již lehce unavenému obecenstvu. Odměnou nám byly komentáře zúčastněných, že je konečně něco probudilo!

Dlouho jsme nevěděli, proč byl zrovna tento projekt tak úspěšný. Díky členům poroty a různým zúčastněným osobám z řad zástupců MŠMT nebo i ČŠI jsme pochopili, že tajemstvím úspěchu je jednak jeho velká odlišnost od ostatních, ale také podpora pohybu a fyzické kondice žáků, které se mnoho projektů Erasmus + nevěnuje.

Ti, kteří se na tomto projektu nesmírně nadřeli, už na Šafařce nejsou. Naši „Erasmáci“ už jsou ve druháku na středních školách. Tímto jim ještě po letech děkuji za jejich úsilí a píli! Velký dík patří také kolegům Veronice Kulišťáková a Lukáši Navrátilovi, kteří na projektu pracovali, zvláště panu zástupci Adamuškovi, který se se mnou přímo podílel na získání tohoto významného ocenění a v neposlední řadě panu řediteli Hendrychovi, který Erasmus+ na naší škole dlouhodobě podporuje.

Mgr. Hana Břoušková

foto: autor článku + DZS